Wydarzenia

Konferencja podsumowująca

WRZESIEŃ 2022

14 września 2022, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Bystrzycy Kłodzkiej mieliśmy okazję spotkać się po raz ostatni, aby na konferencji podsumowującej zaprezentować wnioski i wypracowane rezultaty w ramach projektu „Together for a better VET!”

Rezultaty projektu "Together for a better VET!"

WRZESIEŃ 2022

Rezultaty projektu są już dostępne do pobrania na stronie:

Spotkanie we Wrocławiu - testowanie szkolenia dla tutorów

CZERWIEC 2022

27 czerwca 2022 w siedzibie Elektronicznych Zakładów Naukowych zorganizowane zostało spotkanie, które miało na celu przetestowanie szkolenia dla tutorów.

Szkolenie dla Tutorów to jeden z rezultatów projektu „Together for a better VET!”. Jest to kurs przygotowujący dla nauczycieli pełniących rolę opiekunów podczas wyjazdów mobilnościowych uczniów w sektorze VET. Planowo szkolenie miało powstać jedynie w angielskiej wersji językowej, jednak na potrzeby przetestowania go cała prezentacja została przetłumaczona na język polski. Szkolenie porusza tematy takie jak: rola tutora i jego obowiązki, najważniejsze podmioty w projekcie, wymagana dokumentacja, podróż i procedury na lotnisku, pierwsza pomoc, integracja grupy, organizowanie czasu wolnego, rozwiązywanie problemów, rozwiązywanie konfliktów i podstawy mediacji, monitoring i ewaluacja, zadania tutora po zakończeniu mobilności.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy wzięli udział w tym szkoleniu. Na koniec przeprowadziliśmy ewaluację – zebrane od uczestników informacje zwrotne pozwolą nam udoskonalić finalną wersję szkolenia.

Spotkanie na Fuerteventurze (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)

KWIECIEŃ 2022

Od 8 do 12 kwietnia uczestniczyliśmy już na czwartym z kolei w szkoleniu, tym razem na Fuerteventurze (Wyspy Kanaryjskie) zorganizowanym przez Sundreams Global. W szkoleniu uczestniczyli partnerzy z Polski: ZSP w Bystrzycy Kłodzkiej i EZN, z Włoch: IFOM (Institute for Training, Employment and Learning Mobility) oraz z Hiszpanii: Sundreams Global i Asociación Mundus.

Ponadto, w celu zebrania przydatnych informacji do opracowania treści, uczestnicy odwiedzili IES Corralejo i różne firmy goszczące studentów VET na Wyspach Kanaryjskich, takie jak Fuerteventura Start Ups, Fuerte Charter lub Cofete Coworking.

Intensywnie prace prowadziliśmy nad jednym z rezultatów projektu, jakim jest Szkolenie dla Tutorów. Na kolejnym spotkaniu planujemy je przetestować, dlatego to był idealny czas, żeby dopracować niektóre elementy, takie jak oprawa graficzna szkolenia.

Spotkanie we Wrocławiu (Polska)

MARZEC 2022

W dniach od 9 do 11 marca we Wrocławiu odbyło się kolejne LTTA (działania związane z uczeniem się, nauczaniem i szkoleniami) w ramach projektu KA2 „Together for a better VET!”.  Gospodarzem spotkania był partner w projekcie, Elektroniczne Zakłady Naukowe. 

W ramach spotkania mieliśmy okazję porozmawiać z pracownikami EZN, którzy mają doświadczenie w wyjazdach zagranicznych jako tutor (opiekun grupy). Zaproszeni zostali również przedstawiciele z Zespołu Szkół Logistycznych i Lotniczych Zakładów Naukowych, którzy opowiedzieli nam o tym, jak przygotowywany jest tutor w ich placówkach, jakie elementy szkolenia uważają za istotne. Mieliśmy także porozmawiać z uczniami, którzy brali udział w międzynarodowych praktykach zawodowych w ramach programu Erasmus+ – ich spojrzenie na pracę opiekuna grupy wniosło wiele ciekawych wniosków, szczególnie dotyczących relacji tutor-uczestnik. Z kolei spotkania w Centrum Kształcenia Zawodowego i firmie A&D-Centrum Serwisowe pozwoliły nam zebrać kolejne dobre praktyki do stworzenia Przewodnika.

Kluczowym elementem był blok szkoleniowy dotyczący podstaw mediacji – jest to jeden z tematów, który będziemy chcieli zawrzeć w przygotowywanych rezultatach projektu.

Spotkanie w Bolonii (Włochy)

LISTOPAD 2021

W ubiegłym tygodniu, od 25 do 29 listopada 2021 r., przedstawiciele pięciu organizacji partnerskich odwiedzili Włochy w ramach projektu „Together for a better VET!”. W Bolonii (Włochy) partnerzy z Hiszpanii, Włoch i Polski spotkali się na 1-dniowym międzynarodowym spotkaniu partnerów i 3-dniowym szkoleniu LTTA (działania związane z uczeniem się, nauczaniem i szkoleniami).

Wszyscy partnerzy projektu spotkali się osobiście, zaproszeni przez naszą organizację partnerską IFOM w Bolonii.

Podczas tego spotkania poruszono różne tematy, głównie związane z rolą tutora, który nadzoruje grupę studentów wyjeżdżających na zagraniczne praktyki zawodowe oraz jakie umiejętności musi posiadać tutor, aby dobrze wykonywać swoją pracę. Omówiliśmy również: proces szkolenia przed mobilnością, dobre praktyk, pracę zespołową, umiejętności miękkie, a także dostępne narzędzia treningowe takie jak Mindomo.com, sli.do, Google Workspace oraz sposoby na uatrakcyjnienie szkolenia.

Spotkanie w Saragossie (Hiszpania)

PAŹDZIERNIK 2021

W dniach od 26 do 28 października w siedzibie Stowarzyszenia Mundus w Saragossie odbyło się LTTA (działania związane z uczeniem się, nauczaniem i szkoleniami) w ramach projektu KA2 „Together for a better VET!”. Podczas szkolenia nauczyciele towarzyszący oraz opiekunowie praktyk opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z międzynarodowymi praktykami zagranicznymi realizowanych w ramach programu Erasmus+. Umożliwiło to nam zebranie wielu dobrych praktyk. Ten cenny wkład będzie stanowił część przewodnika, który posłuży do szkolenia tutorów (osób towarzyszących), którzy będą podróżować ze uczniami odbywającymi praktyki zagraniczne.

W trakcie kursu odwiedzono również dwie firmy, które mają doświadczenie w goszczeniu Erasmusów: Colortech (usługi poligraficzne) oraz Aida Gastro (restauracja). Ponadto grupa spotkała się z dwoma ośrodkami edukacyjnymi (Colegio La Purísima i IES Tubalcain) oraz z Alberto Vela, technikiem szkolenia zawodowego z Asociación Mundus.

Spotkanie rozpoczynające

KWIECIEŃ 2021

Za nami pierwsze spotkanie zorganizowane w ramach realizacji projektu Together for a better VET! Spotkanie zostało przeprowadzone w formie online i miało charakter przede wszystkim organizacyjny – omówiliśmy wspólnie cele projektowe, rezultaty do wypracowania i zaplanowaliśmy daty wyjazdów na szkolenia (LTTA).

Rozpoczęliśmy również pierwsze prace nad przewodnikiem, aby określić jego najważniejsze punkty i harmonogram prac.